Wietnam – Co Wietnamczycy potrafią przewieźć na skuterze?

Co Wietnamczycy potrafią przewieźć na motorze

Wietnamczycy potrafią przetransportować na skuterze prawie wszystko. Gdy człowiek znajdzie się w Wietnamie, nie może wyjść z podziwu, dlaczego każdy jeden człowiek jest firmą transportową samą w sobie.


Historia Bodzia śmieciarza

 

Dawno, dawno temu, gdy byłem malutkim chłopcem, codziennie pod osiedlowy śmietnik przychodził Bodzio śmieciarz. Wskakiwał do środka i szukał tam jedzenia, puszek, metalu – w sumie wszystkiego, co można by jakoś jeszcze spożytkować. Któregoś dnia sąsiad wystawił tapczan. Stare cholerstwo, z którego wystawały sprężyny, miało swoje lata świetności za sobą. Mebel był dosyć masywny, a jedynym środkiem transportu Bodzia był rower. Obserwując wszystko z okna, zacząłem jeszcze uważniej śledzić, jak sobie z tym poradzi.

Jak, do cholery, chciał zapakować tapczan na rower? Cały proces trwał około pół godziny. Tapczan co chwilę obsuwał się z roweru. Po kilkunastu próbach Bodzio był bliski poddania się. Usiadł przygnębiony na krawężniku i kręcił głową z niedowierzaniem. „Taki fajny tapczanik”, myślał sobie. Nagle powstał i z nową porcją motywacji spróbował jeszcze raz. Zaparł się ze wszystkich sił i jakimś nadludzkim wysiłkiem wpakował tapczan na rower. Wszystko wyglądało na odpowiednio przymocowane. Bodzio wskoczył na rower i powolutku odjechał.

Wtedy widziałem w Bodziu mistrza logistyki. Kogoś, kto mógłby wykładać transport i logistykę na uniwersytetach w Padwie i Oksfordzie. Po prostu geniusz. Wirtuoz. Paganini przewoźników. I tak dorastałem w przeświadczeniu, że Bodzio jest kimś niezwykłym.

Gdy kilkanaście lat później dotarłem do Wietnamu, zrozumiałem że Bodziowy wyczyn nie był niczym wielkim. Tapczan na rowerze to robota dla pięcioletniej Wietnamki. Dorosły mężczyzna z Wietnamu przewiezie na motorze wszystko. Każdy jeden obywatel tego kraju to chodząca firma transportowa.

W miarę jak posuwałem się swoim skuterem na północ Wietnamu, nie mogłem wyjść z podziwu. Czasami aż zatrzymywałem się na poboczu, żeby ochłonąć z wrażenia. Jeśli wydaje Ci się, że czegoś nie da się przewieźć na skuterze – to jedź do Wietnamu i tam ktoś Ci to zamocuje. Ciekawe, jak odbywa się w Wietnamie transport cyrku albo wesołego miasteczka. W Polsce dzieje się to na ogromnych ciężarówkach. Wietnamczycy pewnie częściami przewieźliby to na dwóch motocyklach. Ale co ze słoniem albo żyrafą?


Co Wietnamczycy potrafią przewieźć na motorze?

Czwórkę dzieciaków – na mięciutko.

5-osobowa-rodzina

Tysiąc bananów.
banany

Tysiąc butelek.
butelki

Worki z nawozem.
cement

Chuj wie co i żonę.
chuj-wie-co

Hula-hoopy.
hulajhopy

100 mendli jajek.
jajka

Jakieś nieokreślone zwierzę, no i żonę.
jakies-zwierze

Kaczki.
kaczki

Kurczaki.
kurczaki

Całą kwiaciarnię.
kwiaciarnia

Owoce.
Wietnam-owoce-na-motorze

Schronisko dla psów (swoisty motohycel).
Wietnam-psy-na-motorze

Rekina.
Wietnam-rekin-na-motorze

Wazę.
Wietnam-wazy-na-motorze

Wiklinowe kosze.
wiklinowe-kosze-na-motorze

Złote rybki.
siemano

Lalki bez uchwytów.
Lalka - transport na motorze w Wietnamie

I moje ulubione zdjęcie: prosiaki i wietnamski striptizer.
swiniaki-na-motorze-Wietnam


Najzabawniejsza książka podróżnicza na polskim rynku. Zamów teraz.

Książka z czarnym humorem

Następna historia:
Najmniejszy hostel świata


Zdjęcia udostępnione dzięki Hans Kemp Photography

Related Post